ŞEHİRLERE GÖRE ÜYE YEMİNLİ ÇEVİRİ BÜROSU VERİ TABANIMIZ
TRABZON
  İşletme Adı : Trabzon Yeminli Tercüme  ..
MANİSA
İşletme Adı : *METERCUME TERCÜME BÜROSU Çev..
DENİZLİ
İşletme Adı : *INTERRA TERCÜME BÜROSU Çevir..
EDİRNE
İşletme Adı : *TULGA TERCÜME Çeviri Bürosu ..
ADANA
NİTELİKLİ ÇEVİRİ BÜROLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.... Adana_53665.pdf
ZONGULDAK
İşletme Adı : *SEVECEN YEMİNLİ ALMANCA TERCÜME BÜR..
BURSA
İşletme Adı : *İNEGÖL TERCÜME MERKEZİ Çevir..
BALIKESİR
İşletme Adı : *KARESİ YEMİNLİ TERCÜME BÜROSU ..
İZMİT
  İşletme Adı : *BAŞARI TERCÜME Çeviri Büro..
Haberler
6754 SAYILI BİLİRKİŞ..
6754 sayılı "Bilirkişilik"kanununun AB-uyumlu yeni yönetmeliği Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Kanun top..
Devamı >
TURÇEF -Federasyon b..
TURÇEF -Federasyon bünyesinde "DAÇ- Doğal Afetlerde Çevirmenlik" gönüllü oluşum kurulu göreve başlamıştır. DAÇ-..
Devamı >
TURÇEF 2017 ÇEVİRMEN..
ÇEVİRMEN BELGELERİ TURÇEF-Federasyon kendi adına tescil edilmiş hak ve kazanımlar ile 2017 yılından itibaren 2022..
Devamı >
İDTD-İşaret Dili Ter..
TURÇEF-Federasyonunun üye derneklerinden olan İDTD-İşaret Dili Tercümanları Derneği Bşk. ve Turçef İşaret Dili Kurulu Bş..
Devamı >
TURÇEF-Federasyon As..
TURÇEF-Federasyon Asbaşkan Müjgan Cingöz ile 3. KÜLTÜR ŞURASI'ında temsil edilmiştir.
Devamı >
Hava Durumu

 

                                                                                                                                                                                   

 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uzaktan Çalışma Kanun Maddeleri

DÜNYADA,ÇEVİRİ BÜROLARINDA KISMİ SÜRELİ ÇEVİRİ YAPAN ÇEVİRMENLERİN ÇALIŞMA ŞEKLİ OLARAK GÖRÜLEN VE TÜRKİYEDE DE UYGULANMAYA BAŞLANAN ,4857 sayılı kanunun 14. Maddesinin başlığı ile ona bağlı 2.nci maddesindeki Esnek Çalışma faaliyeti kapsamında “Çağrı üzerine çalışma ve uzaktan çalışma” şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “Uzaktan çalışma; işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamından iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir. Dördüncü fıkraya göre yapılacak iş sözleşmesinde; işin tanımı, yapılma şekli, işin süresi ve yeri, ücret ve üretin ödenmesine ilişkin hususlar, işveren tarafından sağlanan ekipman ve bunların korunmasına ilişkin yükümlülükler işverenin(Tercüme Bürosu) işçiyle iletişim kurması ile genel ve özel çalışma şartlarına ilişkin hükümler yer alır.

Çağrıya göre yani talep üzerine esnek çalışan Çevirmenlik gibi faaliyetlere uygun ve Turçef-Federasyon olarak yasamızda da bulunan,yani bazı kişilerin Çevirmenlik Sektörümüzde sizi yanlış bildirimlerle ve sanki tüm çevirmenler tam gün mesaili çalışıyormuş gibi oda grupları kurup bilmeden TAM GÜN ÇALIŞAN esnaf yapacak,Esnaf olarak Bağ-Kur lu yapacak,kamuda,evlerinde,okulda,başka işyerlerinde ve nadir dillerde çalışan çevirmenleri ve özellikle işaret dili çevirmenlerini mağdur edecek ve mesleğini elllerinden alacak,esnaf vergi mükellefi olmayı zorlayacak,tam gün mesaili gibi esnaf odasına bağlı düşünce ve girişimlerin ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkmıştır.Dünyadaki örneklerinde de olduğu gibi esnaf niteliği olmadan ,meslek odası dışındaki bizim çevirmenler gibi esnek ve uzaktan çalışanlar için "Esnek çalışma faaliyeti"nihayet yeni yasa tasarısı içinde TBMM ye verilmiş olup inşallah Türkiyede de hem çeviri bürolarında kısmi süreli çalışan hem de dışardan çeviri yapan çevirmenler için uygulanmaya başlayacaktır.Çalışma Bakanlığı gibi tüm Bakanlıklarla görüşmelerimizde bildirdiğimiz üzere Çeviri bürosunda çalışan çevirmenlerin çoğunluğunun çalışma koşullarının tam gün olmadığı niceliği konusundaki çabalarımız sonuç vermiştir.  TURÇEF

Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.