ŞEHİRLERE GÖRE ÜYE YEMİNLİ ÇEVİRİ BÜROSU VERİ TABANIMIZ
TRABZON
  İşletme Adı : Trabzon Yeminli Tercüme  ..
MANİSA
İşletme Adı : *METERCUME TERCÜME BÜROSU Çev..
DENİZLİ
İşletme Adı : *INTERRA TERCÜME BÜROSU Çevir..
EDİRNE
İşletme Adı : *TULGA TERCÜME Çeviri Bürosu ..
ADANA
NİTELİKLİ ÇEVİRİ BÜROLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.... Adana_53665.pdf
ZONGULDAK
İşletme Adı : *SEVECEN YEMİNLİ ALMANCA TERCÜME BÜR..
BURSA
İşletme Adı : *İNEGÖL TERCÜME MERKEZİ Çevir..
BALIKESİR
İşletme Adı : *KARESİ YEMİNLİ TERCÜME BÜROSU ..
İZMİT
  İşletme Adı : *BAŞARI TERCÜME Çeviri Büro..
Haberler
6754 SAYILI BİLİRKİŞ..
6754 sayılı "Bilirkişilik"kanununun AB-uyumlu yeni yönetmeliği Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Kanun top..
Devamı >
TURÇEF -Federasyon b..
TURÇEF -Federasyon bünyesinde "DAÇ- Doğal Afetlerde Çevirmenlik" gönüllü oluşum kurulu göreve başlamıştır. DAÇ-..
Devamı >
TURÇEF 2017 ÇEVİRMEN..
ÇEVİRMEN BELGELERİ TURÇEF-Federasyon kendi adına tescil edilmiş hak ve kazanımlar ile 2017 yılından itibaren 2022..
Devamı >
İDTD-İşaret Dili Ter..
TURÇEF-Federasyonunun üye derneklerinden olan İDTD-İşaret Dili Tercümanları Derneği Bşk. ve Turçef İşaret Dili Kurulu Bş..
Devamı >
TURÇEF-Federasyon As..
TURÇEF-Federasyon Asbaşkan Müjgan Cingöz ile 3. KÜLTÜR ŞURASI'ında temsil edilmiştir.
Devamı >
Hava Durumu

 

                                                                                                                                                                                   

 
TURÇEF -Federasyon bünyesinde "DAÇ- Doğal Afetlerde Çevirmenlik"

TURÇEF -Federasyon bünyesinde "DAÇ- Doğal Afetlerde Çevirmenlik" gönüllü oluşum kurulu göreve başlamıştır.

DAÇ-Doğal Afetlerde Çevirmenlik ,TURÇEF-Yeminli Çevirmenlik Federasyonunun gönüllü üyelerinin özellikle İngilizce,Almanca,Fransızca,Rusça ve Arapça dillerinde doğal afetlererde yabancı arama ve kurtarma ekiplerine iletişim yardımı için vereceği bir spesifik çevirmenlik hizmetidir. Doğal afetlerde ülkemize gelecek yabancı arama kurtarma ekiplerine ve diğer yardım kuruluşlarına hem olay yerinde h...em de olay sonrası sağlık hizmetleri esnasında çevirmenlik hizmeti vermek üzere belirlenmiş ana hareket merkezi İstanbul olan bir gönüllü çevirmenlik oluşumudur. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olmasının bilinciyle ve yaşadığımız onlarca depremler sonucunda yaşanan deneyimlerin ardından bir gereksinim olarak ortaya çıkmıştır.Ülkemize gelen yabancı ekipler, yerel yetkililer ve mağdur olan insanlar arasında gereken acil iletişimi sağlamak için böyle bir oluşuma gerek duyulduğu Turçef başkanının yaşadığı deneyimi içindedir. 17.Ağustos .1999 ‘da saat: 03.02 de başlayan depremde,O dönemde Rehberant-Antalya Tercüman Rehberler Derneği kurucu başkanı olan ve bugün TURÇEF-Yeminli Çevirmenlik Federasyonu genel başkanı olan Serhat KUNAR ve Tercüman Rehber Ferhat Altınöz’ün ,Dışişleri Bakanlığının sabaha doğru gelen telefonu ile acilen Yalova’ya giderek Almanya ve Avusturya arama kurtarma ekiplerine çevirmenlik yapmaları için istek bildiriminde bulunmuş ve bunun üzerine Kunar ve Altınöz bir ecza deposunu açtırıp yanlarına yeterli miktarda serum alarak Yalova’ya kendi araçları ile hareket etmişler ve sabah daha gün ışırken şehre girmişlerdir. Aşağıdaki resimlerde de görüldüğü gibi,Afette çevirmenlik uygulamasını ilk gelen ekipler olan Almanya ve Avusturya ekipleri ile bizzat yapmış ve büyük tecrübeler kazanmış olan KUNAR,afette çevirmenliğin teori olarak asla verilemeyeceğini bizzat yaşayıp görerek başta psikoloji ve toplumbilim olmak üzere sağlık,inşaat,acil yardım ve moral eğitiminin olması gerektiğini belirtmiştir.Bu afette çevirmenlik ve uygulamalarının sorunlarını aşağıdaki resimlerde 20 yıl öncesinde canlı yaşayıp gören Türkiye’de yaşayan nadir insanlardan olan Turçef başkanının önerisi ile DAÇ kurulmuştur.Turçef-Federasyonun 2017/05 no’lu kararı uyarınca İstanbul-Kartal ve çeverisi sorumlumuz İngilizce,Rusça çevirmen Gürkan GÜLPINAR,Sekreterya görevlimiz İngilizce çevirmen Figen BAHTOĞLU ve Fransızca Çevirmen Kerim BAHTOĞLU olarak direk Asbaşkan Müjgan CİNGÖZ’e bağlı olarak faaliyet gösterecek üç kişilik bir DAÇ komisyonu kurulmasına karar verilmiştir. Hayırlı olsun.TURÇEF-Yönetim Kurulu

Tarih : 4.5.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.